PASMA GÓRSKIE DO ZDOBYCIA
Pasmo Babiogórskie
Pasmo Babiogórskie to masyw w Beskidach Zachodnich, stanowiący część Beskidu Żywieckiego. Jego najwyższym szczytem jest Diablak (1725 m n.p.m.), zwany również Babią Górą.
![CHATA POD GRONIEM, SKAWICA 755](/wp-content/uploads/2022/02/gory___Pasmo-Babiogorskie.jpg)
Na Diablaka prowadzi kilka szlaków turystycznych oraz ścieżka edukacyjna „Babia Góra bez granic”. Z jego odsłoniętego szczytu, przewyższającego okoliczne góry, rozpościera się majestatyczny wprost widok. Dookólna panorama (360°) robi niesamowite wrażenie!
Legendy różnie tłumaczą pochodzenie nazw tego szczytu. Od mieszkańców okolicy słyszy się podania o kobiecie, która zamieniła się w kamień po tym, jak zabity został adorujący ją zbójnik, a także o diablim zamku, wzniesionym na szczycie przez samego czarta.
Babia Góra, jako najwyższe wzniesienie w Beskidach na terenie Polski, nazywana jest Królową Beskidów, a ze względu na zmienność pogody, Matką Niepogód lub Kapryśnicą.
W 1954 r. w jej masywie utworzony został Babiogórski Park Narodowy, wpisany przez UNESCO w 1977 r. na listę światowych rezerwatów biosfery.
Pasmo Policy i Jałowca
Oba zalesione pasma górskie polecają się amatorom wędrówek i pięknych panoram. Z ich szczytów podziwiać można urokliwe stoki i przełęcze, zachwycające rzeczne doliny i bezkres nieba.
![CHATA POD GRONIEM, SKAWICA 755](/wp-content/uploads/2022/02/gory___Pasmo-Policy-Jalowca.jpg)
Pasmo Policy swoją nazwę zawdzięcza najwyższemu szczytowi (Polica, 1369 m n.p.m.). Północno-zachodnie stoki pasma schodzą do doliny rzeki Skawicy, w której leżą wsie Skawica i Zawoja. Pasmo Policy jest częścią karpackiego korytarza ekologicznego, czyli pasa obszaru, umożliwiającego migrację roślin i zwierząt między siedliskami. Pasmo cechuje łatwo dostrzegalna asymetria budowy: jego północne stoki są bardzo strome, a południowe łagodne. Obecnie większą część pasma pokrywają lasy. Dla upamiętnienia górskiej wycieczki Pasmem Policy, którą w 1978 r. odbył Karol Wojtyła, szlak prowadzący od Skawicy na Halę Krupową nazwano szlakiem papieskim.
Najwyższym szczytem Pasma Jałowieckiego jest Jałowiec (1111 m n.p.m.). Oplatają go doliny trzech rzek: Skawicy, Koszarawy i Stryszawki, a w jego stoki wcinają się doliny pięciu potoków. Jałowiec jest na niemal całej powierzchni zalesiony. Na jego stokach znajdują się dwie polany: stanowiąca punkt widokowy, podwierzchołkowa Hala Trzebuńska i zarastająca Polana Krawcowa. Wierzchołek Jałowca raczy turystów ławkami i opatrzoną opisem widocznych szczytów fotografią panoramy.